همکاران گرامی! این وبسایت مخصوص شماست! موجودی و قیمت محصولات، به صورت لحظه ای بروز می‌شوند

تعمیر موبایل با هوش مصنوعی Chatgpt امکان پذیره؟

تأثیر هوش‌مصنوعی بر شغل تعمیرات موبایل

آخرین به‌روزرسانی 01-09-1402

احتمالاً براتون پیش اومده که خواستین یه قطعه از موبایل رو تعمیر کنین اما نمی‌دونستین چجوری! حالا که جدیداً هوش مصنوعی chatgpt خیلی داره ازش تو حیطه‌های مختلف استفاده میشه، پس چرا برای تعمیرات موبایل ازش استفاده نکنیم؟!

سؤالاتی که زیاد درباره تأثیر هوش مصنوعی بر شغل تعمیرات موبایل پرسیده میشه این هست که: «آیا تعمیر موبایل با هوش مصنوعی Chatgpt امکان‌پذیره یا نه؟!» و «آیا این هوش مصنوعی برای تعمیرکارای موبایل تهدید به حساب میاد یا یه فرصته؟!»؛ به عبارت دیگه «این هوش مصنوعی می‌تونه تعمیرکارای موبایل رو از کار بیکار کنه یا نه؟!». خب همونطور که می‌دونین هوش مصنوعی متنی Chatgpt از شرکت OpenAI، به گونه عجیبی دنیا رو فراگرفته و همه دارن ازش تو کارای مختلف مثل ساخت محتوای خودکار متنی، برنامه‌نویسی، مطرح کردن سوال درباره یه مشکل و گرفتن پاسخ، ایده گرفتن و خیلی چیزای دیگه استفاده می‌کنن؛ ما هم یه ویدئویی آماده کردیم تا دقیق به این سؤالاتی که مطرح شد و ممکنه ذهن شما رو هم درگیر کرده باشه، جواب بدیم:

هوش مصنوعی Chatgpt : تعمیرکار حرفه ای یا مبتدی؟!

خب همونطور که توی ویدئو هم مشاهده کردین یه آیفون 8 داریم که خود گوشی سالمه ولی تاچش مشکل اساسی داره و نمیشه به هیچ منویی دسترسی پیدا کرد و تقریباً تایپ باهاش غیرممکنه. برای یه تعمیرکار حتی تازه کار، تعویض صفحه نمایش کار سختی نیست و با کمی دقت و دونستن مراحل تعویض تاچ ال سی دی، این فرآیند به‌درستی انجام میشه. اما ما میخوایم بدونیم که Chatgpt برای تعمیر صفحه نمایش چه راه‌حل‌هایی رو پیشنهاد میده و اینکه میذاره خودمون تعمیر کنیم یا میگه باید به تعمیرکار متخصص یا خود اپل مراجعه بشه؟

توجه: قبل از اینکه ازش سوال کنیم، باید به 2 نکته مهم توجه داشته باشین: یکی اینکه برای استفاده از وبسایت Chatgpt باید شماره خودتونو وارد کنین که شماره‌های ایران جزو گزینه‌ها نیست، پس لازمه به ناچار از یه شماره مجازی استفاده بشه؛ البته سرویس Bing Chat مرورگر Microsoft Edge هم از GPT استفاده میکنه که دسترسی به اون نیازی به شمارتون نداره. دومین نکته هم اینه که چون این هوش مصنوعی بیشتر به زبان انگلیسی تمرین داده شده، امکان داره جوابایی که تو زبان فارسی میده خیلی دقیق نباشه و یه کمی با مشکل روبرو بشین.

تعمیر آیفون 8 توسط تعمیرکار یا کاربر گوشی؟

خب! توی اولین سوال به chatgpt گفتم که صفحه نمایش آیفون 8 خراب شده و حالا باید چیکار کنم. تو لیست جوابا، اولین چیزی که پیشنهاد داد این بود که گوشی رو به تعمیرکارای رسمی اپل بده که تو ایران این کار غیرممکنه! بعد گفت گوشی رو به یه تعمیرکار متخصص بده که خب این یکی از رایج‌ترین راه‌حل‌ها برای تعمیر گوشیه. یه چیز جالبی که وجود داشت این بود که تو گزینه‌های دیگه بهم پیشنهاد نداد خودم گوشی رو تعمیر کنم. حتی اگه ازش بپرسم که «آیا می‌تونم خودم تعمیر کردنش رو امتحان کنم؟» میگه باید حتماً تو زمینه تعمیرات تخصص داشته باشی و ریسک این کار رو بپذیری و که برای کاربرای عادی این جواب مناسبیه. اما من اومدم که تعمیر گوشی رو یاد بگیرم پس باید برم سراغ اصل مطلب و ازش بپرسم که «برای تعمیر صفحه نمایش خراب گوشی آیفون 8 به چه وسایلی نیاز دارم؟» حالا در جواب به این سؤالم، یه لیست از وسایلی که بهشون نیاز دارم رو نام برد.

تعمیر موبایل با هوش مصنوعی Chatgpt

مراحل تعویض تاچ ال سی دی آیفون 8

خب میریم سراغ اولین سؤال درباره تعمیر آیفون 8. ازش سؤال کردم «می‌تونی مراحل جدا کردن صفحه نمایش گوشی آیفون 8 رو مرحله به مرحله توضیح بدی؟» که بعد از کمی انتظار، مراحل تعویض تاچ ال سی دی آیفون 8 رو برام لیست کرد. قبل از اولین مرحله گفت گوشی رو خاموش کنم که کاملاً منطقیه. برای اولین مرحله هم گفت دو پیچ آیفونی پایین گوشی رو با چه نوع پیچ گوشتی‌ای بیرون بیارم. بعد تو مرحله دوم گفت اطراف صفحه نمایش رو با سشوار یا هیتر حرارت بدم تا چسب اون شل بشه.

خب اینجا مشکلی که وجود داره اینه که Chatgpt به مدت زمان و دمای حرارت اشاره‌ای نکرده که باید دقیق‌تر ازش سؤال بشه. وقتی درباره مدت زمان و دما ازش پرسیدم گفت باید بین 2 تا 3 دقیقه و بین 60 تا 70 درجه سانتی‌گراد اونو حرارت بدم. من به جای هیتر و سشوار، از پد حرارتی استفاده کردم که هیچ مشکلی نداره. دما رو نزدیک 70 درجه گذاشتم و بعد از 3 دقیقه حرارت دادن، رفتم مرحله بعد. تو این مرحله Chatgpt گفت تاچ کش رو روی قسمت پایینی بذارم و با بالا کشیدن تاچ ال سی دی، با احتیاط یه فضای خالی بین صفحه و فریم ایجاد کنم. برای ادامه مراحل جداکردن تاچ ال سی دی آیفون 8 هم گفت اسپاتول یا یه وسیله بازکننده پلاستیکی رو توی فضای خالی قرار بدم و در مرحله بعد اون رو با احتیاط در یه سمت بکشم و همینجور ادامه بدم تا صفحه نمایش از فریم جدا بشه.

اما تو مرحله ششم، دومین اشکال chatgpt رو میشه که میگه بعد از بلند کردن صفحه نمایش فقط باید سه فلتی که از صفحه نمایش به لاجیک برد متصله رو جدا کنم. در صورتی که اول باید فلت باتری رو جدا می‌کردم. وقتی هم که به‌طور جداگونه ازش پرسیدم که «بهتر نبود اول باتری رو جدا می‌کردم؟!» باهام موافقت کرد و گفت با جدا کردنش میشه از آسیب‌های ناخواسته جلوگیری کرد. اما این توی مراحل باز کردنش ذکر نشده بود!

تعمیر موبایل با کمک هوش مصنوعی Chatgpt

نحوه قرار دادن تاچ ال سی دی جدید آیفون 8

خب حالا که صفحه نمایش رو جدا کردم، نوبت به گذاشتن تاچ ال سی دی جدید میرسه که برای چگونگیش دوباره از Chat-GPT سؤال می‌کنم. اولین کاری که گفته، اینه که اجزای صفحه نمایش قبلی رو جدا کنم و روی صفحه نمایش جدید بذارم ولی هرچند Chatgpt دقیق به دلیلش اشاره نکرده، ولی خوبه بدونین دلیل این کار اینه که اگر اسپیکر بالایی و کلید هوم گوشی آیفون فابریک نبود، باعث بشه گوشی اونا رو به رسمیت نشناسه و کار نکنه.

نکته جالب توجهی که وجود داره اینه که Chatgpt اول کار فقط به پیچ گوشتی چهارسو و آیفونی اشاره کرده بود که برای تعمیر مورد نیازه، درصورتی که اینجا برای درآوردن کلید هوم، به پیچ گوشتی سه پر هم نیاز دارم. هرچند این اشتباهات خیلی مهم نیستن اما برای کسایی که اولین بار هست که میخوان این کارو انجام بدن، دونستن این نکات ریز هم لازمه.

تعمیر موبایل با راهنمایی هوش مصنوعی Chatgpt

حالا بعد از جداکردن پیچ‌ها، کلید هوم به‌راحتی جدا نمیشه که با پرسیدن از Chatgpt بهمون چند راه‌حل خوب میده که من حرارت دادن رو انتخاب کردم. سایر قطعات یعنی دوربین جلو و اسپیکر بالایی رو هم جدا کرده و اونا رو به صفحه نمایش جدید متصل کردم.

تو مرحله بعدی باید فلت‌های صفحه نمایش به گوشی وصل بشه؛ ولی یه اشکالی وجود داره؛ Chat gpt گفت روی فریم گوشی چسب جدید بذارم اما بعد از وصل کردن فلت‌ها دیگه نمیشه این کار رو انجام داد. به هر حال همونطور که در ویدئو هم دیدین، گوشی رو روشن کردم تا صفحه نمایشو تست کنم که دیدم به‌خوبی کار میکنه.

تعمیر موبایل با هوش مصنوعی Chatgpt

فعالسازی قابلیت true tone صفحه نمایش آیفون

هرچند که تمام مراحل انجام شد اما قابلیت true tone گوشی غیرفعال شده و دسترسی بهش امکان نداره. همونطور که می‌دونین یه راه‌حل خیلی ساده مخصوصاً برای آیفونای 8 و X وجود داره که اون، پروگرام کردن ال سی دیه؛ ولی بازم از این هوش مصنوعی پرسیدم که ببینم راه‌حلی براش داره یا نه! متأسفانه Chatgpt یا درباره پروگرام کردن ال سی دی چیزی نمیدونه یا اگر میدونه، بهمون نمیگه؛ چون بالاخره آیفون گوشیاشو طوری طراحی کرده که به همین راحتیا نشه اونو تعمیر کرد. من خودم صفحه نمایش رو پروگرام کردم و تمام مراحل بستن گوشی رو اونطوری که درسته انجام دادم.

همچنین بخوانید:

پروگرام کردن ال س دی آیفون

خب تموم مراحل تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل انجام شد و حالا اگر بخوایم درباره تأثیر و نقش هوش مصنوعی chatgpt تو حیطه تعمیرات موبایل نظر بدیم، می‌تونیم بگیم که با استفاده از هوش مصنوعی chatgpt نمیشه درست‌ترین و دقیق‌ترین جواب‌ها و راهنمایی‌ها رو ازش گرفت و همونطور که دیدین ممکنه توی ترتیب کارا اشتباه کنه یا اصلاً یه سری چیزا رو از قلم بندازه؛ ولی در مواقعی که سؤالات دقیق و مشخصی ازش پرسیده بشه، با دقت بهتری جواب میده و میشه به‌عنوان یه کمک‌کننده روی اون حساب کرد؛ پس هوش مصنوعی تهدیدی به حساب نمیاد و نمی‌تونه تعمیرکاری رو از کار بیکار کنه. البته خوبه به این نکته هم توجه داشته باشیم که امروزه افرادی می‌تونن موقعیت شغلی خودشون رو حفظ کنن که علاوه‌بر افزایش دانش فنی، بتونن با تکنولوژی روز هم بیشتر در ارتباط باشن.

اگر شما هم تجربه‌ای درباره کار یا تعمیرات با هوش مصنوعی دارین حتماً برامون تو کامنتا بنویسین.

شما همکاران گرامی میتونین برای خرید هر یک از محصولات با قیمت عمده به لینک‌های زیر مراجعه کنین :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات